Kreatívni šéfovia- Ako sa s nimi vysporiadať

tvare maly obrKrutým faktom je, že obaja moji šéfovia sú kreatívni. Peklo alebo nebo? Stále to nedokážem povedať. Čím viac sa s nimi stretávam, tým ťažšie bolo pre mňa prispôsobiť sa. Čo mi pomáha, je si uvedomiť si, že spoločnosti, ktoré vedú, sú dobré. Rozvíjajú sa. Sú stále viac známe. A to vďaka nim. V prípade, že zamestnanci sú iným typom ako kreatívnym, trvá mnoho času zvyknúť si na takýchto šéfov, pretože ich spôsob myslenia a prístup k veciam a ľudom je niekedy úplne odlišný od priemerného.

Takže, akí sú kreatívni vodcovia?

Pracujú cez hodiny, ktoré pracujú pre nich. Facebook status o druhej ráno, e-maily poslané v noci, tie najlepšie nápady a oznámenia v neskorých večerných hodinách. Toto je typické. Obrovské množstvo ľudí sa diví, ako sú schopní zostať dlho hore alebo vstávať skoro, a/alebo sa odmietajú zúčastniť tohto šialenstva. Proste radšej majú svoj kľud. Ale kreatívni bossovia v skutočnosti neriešia, čo je “priemerná” dĺžka spánku. V prípade, že myšlienky a čas to dovolia, oni určite zostanú hore a pracujú s nimi.

“Zlyhávajú smerom nahor.”

Bez ohľadu na to, aký typ šéfa vedie firmu, sú prekážky, zlyhania, dôjde k zmenám. Čo im pomáha postaviť sa znovu je ich myseľ, ktorá im dáva tie najlepšie nápady, ako opraviť alebo vylepšiť stav naozaj rýchlo. Povedala by som, že počas najťažších časov je ich tvorivosť a rýchly brainstorming to, čo pomáha obnoviť.

Pýtajú sa veľké otázky.

Nielen veľké, ale i tie najjednoduchšie. A najodvážnejšie. A z čista jasna. Neočakávane. A nekreatívni ľudia nie sú na to zvyknutí. Oni zvyčajne očakávajú, že presne tieto otázky nemajú byť položené. Dúfajú, že tieto jednoduché otázky ako napríklad: “A prečo to robíme?” “A prečo nerobíme toto?” “Aký bol dôvod? Čo chceme dosiahnuť tým, že robíme toto? “Ako dôsledok sa stretnú s odporom, nervozitou a odmietnutím, pretože ich jednoduchá túžba poznať dôvod, pozadia a motívy sú často neželané.

Pozorujú ľudí.

Ach áno, to oni robia. Viac, než si myslíte, viac ako hovoria, viac, než sa zdá. A tak sa stane, že si vyberú nečakaných ľudí na spoluprácu alebo pre ich tím, pretože nezávislý divák by nikdy netipol týchto ľudí ako súčasť ich plánov. Práve opačne.

Riskujú.

Existujú ľudia, ktorí chcú robiť všetko podľa nejakého plánu. Milujú pocit bezpečia. Taký líder snáď bude mať stabilnú, homogénnu a dobrú spoločnosť alebo podnikanie alebo združenia, ale  budú a vždy zostanú rovnaké. Žiadne zlyhanie, žiadny rast, žiadne Ups a Downs, alebo zmeny. Z krátkodobého hľadiska sa to môže zdať príliš nebezpečné riskovať, zamestnanci a spolupracovníci jednoducho musia byť trpezliví. Verte mi – po dlhšej dobe, ak vydržíte, riziko, že skúsia niečo nové, zmenia niekoľkoročný – známy systém sa určite ukáže ako najlepšia voľba.

Nasledovať svoje skutočné vášne.

Moji dvaja šéfovia vedia, čo chcú, aj to, ako sa tam dostať. Milujú svoju oblasť práce, milujú to, čo robia, a vlastne aj počas počúvania všetkých stanovísk alebo názorov o svojich zamestnancov platí, že stále idú svojou vlastnou cestou – berú do úvahy to, čo počujú, a niekedy vyskúšajú tieto návrhy, ale NIKDY nestrácajú svoj cieľ a vášeň.

Strácajú pojem o čase.

Oni ho nestrácajú, oni sa nenarodili so žiadnym. J Oni si neuvedomujú čas, nonstop sa divia, že už 5 mesiacov uplynulo od ich skvelých nápadov, snažia sa pracovať s time managementom, ale … pri nich je naozaj najťažšie vysporiadať sa s týmto – ako zamestnanci by ste mali byť tolerantní a prispôsobiť sa tomuto zvyku. Oni skrátka často nevedia, čo je čas. Niekedy je výsledkom, že ich nápady a inovácie sú často odložené alebo zabudnuté, vzhľadom k 10tim ďalším nápadom, ktoré ich nadchli, a naučíte sa buď opakovať a pripomínať im dátumy, alebo sa vzdať J neexistuje iná možnosť. Na druhej strane nás to možno učí byť menej organizovanými, systematickými a viac spontánnymi.

Neustále menia.

Ja by som to spojila s riskovaním. Naučíte sa zvyknúť si na jeden systém, ktorý používajú, ale to sa zmení krátko nato. Je to preto, že skúšajú. Oni nie sú šéfovia, ktorí vždy vedia, čo urobiť. Myslia si, že je tá najlepšia vec aby skúsili viac spôsobov a systémov, aby zistili, čo je najviac efektívne. Je to práve táto kvalita, ktorá im robí pomerne veľký počet nepriateľov, súperov, alebo niektorí ľudia opustia ich podnikanie. Vybrala som si ťažšiu cestu – boj s mojim organizovacím a systematickým myslením a súhlasím s tým ako šéfujú – to ma naučilo veľa a stále učí, a priznávam, že sa mi to páči viac a viac.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


1 + = sedem